Orange Is the New Black

Žánr
Drama, Komedie
Roky vysílání
2013 - dosud
Obsah
Komediálně-dramatický seriál internetové videoslužby Netflix od tvůrkyně seriálu Weeds Jenji Kohan. Za prohřešky z mládí putuje bisexuálka Piper Chapmanová na 15 měsíců do ženské věznice. Musí se potýkat s odloučením od svého snoubence, dalším problémem je její bývalá přítelkyně Alex, která si svůj trest odpykává ve stejném vězení.
Titulky pro vás překládají
Burger, Clear, Jolinar, Pajky, zuzana.mrak

OITNB – trochu víc o knižní předloze

Se seriálem Orange Is the New Black jsme právě vstoupili do páté sezóny. Knižní předloha je založena na skutečných životních zkušenostech Piper Karmanové. V seriálu se jmenuje Piper Chapmanová a hraje ji herečka Taylor Schillingová. Zajímá vás, co je založeno na skutečnosti a co je čistá fixe?

Zločin
Po dokončení školy se Piper Karmanová zakoukala do ženy, která pracovala pro drogový kartel. V knize jí říká Nora, v seriálu ji známe jako Alex, kterou hraje herečka Laura Preponová. Skutečná Piper pašovala z Chicaga do Bruselu deset tisíc dolarů. O deset let později byla chycena a odsouzena. Jak sama uvedla, během svého pobytu ve vězení přijala plnou zodpovědnost za svou práci pro drogový kartel a toto své dřívější období nazvala bezohledným a sobeckým.

Snoubenec
Stejně jako Piper v seriálu měla i skutečná Piper snoubence, spisovatele Larryho Smitha, kterého v seriálu ztvárnil Jason Biggs. Ve skutečném světě se ale Piper a Larry v roce 2006 vzali a jsou manželé do dnes. V seriálu nás tento konec pravděpodobně nečeká, protože Larry se dal dohromady s Pipeřinou nejlepší kamarádkou.

Spoluvězeňkyně
Jedním z nejvýraznějších aspektů seriálu je bezesporu rozmanitost postav. Mnohé z nich jsou sice fiktivní, ale najdou se i postavy, jejichž předlohou byly skutečné osoby. Ve vedlejší cele měla skutečná Piper transsexuální ženu, které v knize říká Vanessa. V seriálu můžeme vídat Sophii, kterou hraje Laverne Coxová.

Vztahy
Mnoho lidí se spisovatelky Piper Karmanové ptalo, zda jde ve věznici hlavně o romantické vztahy, ale podle ní jde spíše o vztahy nahrazující role matka – dcera.

Samotka
V první série se seriálová Piper dostane na samotku, neboli do díry. Oproti tomu, ta skutečná Piper se do ní nikdy nepodívala. Přesto ale vystoupila před Senátem, aby podpořila návrh na zrušení používání samotky jako nápravného prostředku.

Dovolenka
V druhé sérii dostane seriálová Piper volno k poslednímu rozloučení se svou babičkou, která zemřela. I skutečná Piper přišla o svou babičku, ale volno na pohřeb nedostala. Sama k tomu v roce 2010 uvedla následující: „Je zničující, když se potýkáte s tím, jak vám vaše sobecké skutky brání setkat se s lidmi, kteří vás potřebují. Je to opravdu strašné.“

Komentáře (0)

Pro možnost přidat komentář se musíte přihlásit